ALİ DAYI ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

 •  Merhaba,

  Bu yazımda size 2yıl önce keşfettiğim, sonrasında her bahar ve yazın birkaç kez oyun grubumuzla, birkaç kez de ailecek ziyaret ettiğimiz Ali Dayi Çocuk Kütüphanesini tanıtacağım.Bu kütüphane Ali Fuat Başgil mahallesi, Nenehatun caddesi 57 numarada.2kattan oluşan özel bahçeli arazisinde Emekli Vali Merhum Hamdullah Şükrü Kenanoğlu tarafından 1985 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığına Çocuk Kütüphanesi olması şartıyla bağışlanmıs çocuk cenneti bir yer.

  İlk kat yani giriş katında okul öncesi çocuklara -hatta bebeklere de- yönelik oyun alanı ve kitap okuma alanı var.Kitap tarafında uzun masalar ve tıpkı onlar gibi küçücük sandalyeler var.Burda ayrıca içinde birkaç balık hatta su kaplumbağası olan bir akvaryum da var ki, bizim ufaklık özellikle buradaki balıkları incelemeye bayılıyor.Ayrıca kitapların onların boyunun yetebileceği yerde olması çok önemli bir Montessori düzeni.Biraz ileride küçük bir kukla gösterim alanı ve alabildiğine eğitici oyuncaklar var.Mesela, ingilizce türkçe eşleştirme kartları, çocuk dominosu, legolar, çöpsler, müzik aletleri ve daha neler neler.ayrıca kukla alanındaki kuklaları çocuklar kendi kendilerine oynatıp drama da sergileyebiliyorlar doğaçlama olarak.

  2.katında ise 7-14 yaş çocuklarına yönelik dergiler, kitaplar, fen ve bilim aletleri(mikroskop, iskelet gibi), satranç, süper doktor gibi kutu oyunları da bulunmakta.Ayrıca 2 bilgisayar üzerine kurulu ücretsiz internet erişimi de mevcut.10 yaşındaki oğlum beraber gittiğimizde gidene kadar bilgisayarın başından kalkmadı, tipik günümüz gençliği olarak.

  Son olarak o güzel bahçesine geliyorum:Yemyeşil çimler ortasında minik ağaç kütüklerinden yuvarlak masa ve etrafına sandalyeleri konulmuş.Kocaman plastik oyun evi benim ufaklığın beğenip gidene kadar çıkmadığı yerlerden.2 adette salıncak koymuşlarki neredeyse park gibi.Hatta biz çoğu zaman yanımızda nevalemizide getirip piknik de yapıyoruz.

  Kısacası; biz buraya her geldiğimizde en az 1 saat oyalanıp en pozitif halimizle, yüzümüzde gülümsemelerle çıkıyoruz.Çocuğunuzun burada hem kitaplarla dost olmasını hemde güzel vakit geçirmesini garantiliyorsunuz.Daha fazlası için fotolarımıza bakın ve en yakın zamanda gidip görün derim.

Yorumlar

 • Çocukla Ankara
  Çocukla Ankara Pazar hariç, her gün 09 - 17 arası açık
  28 Mart 2014 -
 • Esra Yalazı
  Esra Yalazı Bu güzel paylaşım için teşekkürler.
  3 Mart 2015
 • tuğba tetik
  tuğba tetik Çok hoş bir yer. benim oğlum 16 aylık ve tam da böyle bir yer arıyordum giriş ücretli mi, eğer ücretliyse ne kadar acaba? bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  21 Mayıs 2015
 • Çocukla Ankara
  Çocukla Ankara Giriş ücretsizdir.
  21 Mayıs 2015