Bebek ve Çocuklarda Öpünce Geçmeyen Uflar İçin İlkyardım Eğitim


 • Merhabalar,

  Herkes iyi mi? diyeceğim de milletçe iyi değiliz ki, çok çok çok üzgünüz. Hergün bir şekilde Masum insanlar, Gencecik canlar gidiyor yok yere. Nereye gidiyoruz, sonumuz hangi bombadan, hangi kör kurşundan olacak diye düşünmemek elde değil. Barış ve Huzur Dolu bir Dünya İstiyoruz,  en çok da hiçbirşeyden haberleri olmayan Çocuklarımız İçin...

   

  Sevgili Deniz Karadeniz'in  "Bebeklerde ve Çocuklarda Öpünce Geçmeyen Uflar İçin İlkyardım Eğitimi"ndeydik. Eğitim 3 saat sürüyor ama ne çabuk geçti diyorsunuz. Deniz Hanım öyle güzel, öyle içten ve hiçbirşey bilmeyenlerin bile anlayabileceği gibi anlatıyor ki... Bir yandan "ben bunu yalnış biliyormuşum" yada "bunu bilmiyordum" diyerek doğruları öğrendik hepimiz. 

   

   

  Bende Sizlerle bu eğitimden aldığım notları paylaşmak istedim:

   

  • Bebeklerde ve çocuklarda en korkulan acil durumlardan olan tıkanma durumunda yapılması ve yapılmaması gerekenleri bilmek çok önemlidir.  İki tip tıkanma vardır.  Bunlar kısmi ve tam tıkanmadır. Özellikle tam tıkanma yaşanıyorsa ölümcül sonuçlar doğabilir. Tam tıkanma sırasında çocuk öksürmez, nefes almaz ve morarmaya başlar. Bu durumda Heimlich manevrası yapılmalıdır (görsellerde uygulama yer almaktadır). Ancak patlak balon ya da poşet soluk borusunu tıkarsa çıkartmak çok zorlaşır. Bu nedenle bunların çocukların ulaşabileceği yerlerde bunların bulunmaması gerekir.
  • Kanama durumunda kanayan bölgeye temiz bir bezle hızlıca bası yapılır.
  • Yanıklarda buz uygulamak yanlıştır ve buzun direkt tene temas etmesi de bir yanık etkenidir. Hızlıca 20 dakika kadar akan suyun altında tutmak gerekir. yanık yüzeyi çok geniş ise suya tutmak yerine ıslak bir bez ya da çarşafla sarabilir, tıbbi yardım alabilirsiniz. yanıkta içi su dolu kabarcıklar oluşursa bunları patlatmamak gerekir.Musluk suyuna tutmak, daha sonra da birşey sürmeden hastaneye gitmek gerekir.
  • Elektrik Çarpmalarını önlemek için akım sabitleyici kullanılmalıdır.
  • Havalede ilkyardım yan yatırma ve havale sürecinin tamamlanmasını beklemektir.Göze yabancı cisim kaçarsa gözü ovuşturmaktan ve göze üflenmesinden kaçınılır, kırpıştırarak dışarı atmaya çalışılır ya da temiz nemli bir bezle alınır. Göze cisim saplandıysa her iki gözü de kapatarak hızlıca göz hastalıkları uzmanı olan bir hastaneye gidilir ya da 112 den yardım istenir.
  • Akrep ve yılan sokmaların yara yerini emmek ya da kurcalamak tehlikelidir ve yapılmaması gerekir. Arı sokmasında arının iğnesi görünüyorsa ucundaki keseyi patlatmadan uzaklaştırılmalıdır. Tüm bu durumlarda buz temiz bir beze sarılarak yaralı bölgeye soğuk uygulama yapmalı, hızlıca acil yardım istenmelidir. 
  • Deniz canlıları sokmalarında sıcak uygulama yapılmalıdır.

   

  Ben kendi adıma bu eğitimden çok şey öğrendim. Sevgili Deniz Karadeniz Sezgün neredeyse her ilde eğitim veriyor. Anne/baba olarak mutlaka gidin, bilgilenin.Sağlıkla Kalın.

Yorumlar