Ankara’da Çocuğunuzla Beraber Gidebileceğiniz 5 Park

 • Havaların ısınmaya, günlerinse gitgide uzamaya başladığı baharın bu ilk haftalarında, kış ayları boyunca tenhalaşan parklar da yeniden can bulur. İlkbaharın işaretlerinden biri olarak yemyeşil tonlara bürünen parklar, sonbahar ve kış boyunca eve kapanmak zorunda kalan çocuğunuzun tekrar dışarı çıkması için de güzel bir fırsat sunar. 

  Parklar şehirden ayrılmaya gerek kalmadan çocuğunuzla birlikte bol oksijen ve temiz hava alabileceğiniz yerlerdendir. Ayrıca çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için bol fiziksel aktivite ve ekran başında oynanan oyunlara bir alternatif sunar. Ankara’da çocuğunuzla gidebileceğiniz parkları ziyaret ederek beraber hoş bir gün geçirebilir, hem fiziksel hem de ruh sağlığınız açısından faydalarını görebilirsiniz.

   

  Kuğulu Park 

  Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan ve şehrin en iyi bilinen alanlarından biri olan Kuğulu Park, adını içindeki havuzda yaşayan kuğulardan alır. Kuğulara eşlik eden ördekler ve kazlarsa çocuğunuzun ilgisini çekecek diğer unsurlardandır. 24 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan parkta oldukça çeşitli ağaçlar da bulunur. Çocuğunuzla beraber parkta bulunan oyun alanlarında vakit geçirebilir, acıkırsanız kafeteryasından alacağınız atıştırmalıklarla karnınızı doyurabilirsiniz.

   

  Seğmenler Parkı 

  Hafta sonunda çocuğunuzla beraber ziyaret edeceğiniz huzurlu bir park arıyorsanız 67 bin metrekarelik Seğmenler Parkı size göre olabilir. Köpeklerini gezdirenlerden, yoga yapanlara, çınar ağaçlarının altında dinlenenlerden yürüyüşe çıkanlara kadar birçok kişinin favorilerinden olan parkta havuzlar, bir amfi tiyatro ve çocuğunuzun keyifle oynayabileceği bir çocuk bahçesi de bulunmaktadır. Çankaya ilçesinde bulunan park şehrin göbeğinde olmasına rağmen, şehrin karmaşasından çok uzakta olduğunuzu hissettirir.

   

  Dikmen Vadisi Parkı

  90’ların ortasındaki kentsel dönüşüm uygulamasıyla bambaşka bir yüz kazanan Dikmen vadisinin bu yeşil parkında yapay bir gölden lunaparka kadar çocuğunuzun dikkatini cezbedecek ve güzel vakit geçirmenizi sağlayacak çokça şey bulunuyor. Beraber güzel bir yürüyüşe çıkabilir, artık büyümüş olan ağaçların altında dinlenebilir, lunaparktaki oyuncaklara binebilir veya kendi oyunlarınızı kendini yaratabilirsiniz. Bu, aynı zamanda çocuğunuzla aranızdaki bağları sağlamlaştırmak ve beraber değerli anlar geçirmek için de iyi bir fırsat olacaktır. Ne oynayacağınız konusunda biraz ilhama ihtiyaç duyuyorsanız sokak oyunları ile ilgili önerilerimize göz atabilirsiniz.

   

  Altınpark

  Altındağ ilçesinde bulunan bu park tam 640 bin m2’lik bir alana yayılmaktadır. Daha önceden golf sahası olarak kullanılan alanı bugün yeşil alanlar, göletler ve ağaçlarla dolu güzel bir park kaplamaktadır. Parkın 2 bin m2’lik bölümü ise çocuk oyun alanlarına ayrılmıştır. Parkın içinde tur atan mini trene binerek hem en ilgi çekici alanlarını görebilir hem de beraber bir tren macerası yaşayabilirsiniz. Parkta ayrıca sporsever çocukları çok mutlu edecek paten, yüzme, go-kart, binicilik imkanları da mevcuttur.

   

  Botanik Parkı

  Çankaya ilçesindeki, Atakule manzaralı bu park da oldukça geniş ve huzurludur. Özellikle yürüyüş parkuru ve isminden anlaşılacağı gibi ev sahipliği yaptığı çok çeşitli bitkiler görülmeye değerdir. Çocuğunuz farklı çiçeklere ve bitkilere ilgili duyuyorsa burada beraber keşfe çıkabilir, yorulduğunuzda ise havuzun başında, dinlendirici su sesi eşliğinde soluklanabilirsiniz.

Yorumlar