ÖNCE DÜŞÜN, SONRA BOŞAN

 • ÖNCE DÜŞÜN SONRA BOŞAN

   

  Boşanma, evlilik birliğini sona erdiren nedenlerden biridir. Bazen bir anlık kızgınlık, bazen de yaşanmışlıkların birikimi neticesinde boşanma talep edilmektedir. Her ne şekilde düşünülürse düşünülsün, bu durum sizin, eşinizin ve varsa çocuğunuzun hayatını kökten uca değiştirecek olup, enine boyuna değerlendirilmelidir.

   

  Söz gelimi talep edebileceğiniz haklarınızı iyi bilmeniz, buna göre değerlendirme yapmanız gerekmektedir. Boşanma sürecinde, genel anlamda taraflar psikolojik olarak etkilenmekte ve stres altında olmaktadır. Bir anlık kızgınlıkla haklarınızdan feragat etmeniz, ilerde sizin açınızdan telafisi mümkün olmayan zararlara sebebiyet verebilecektir.

   

  Boşanma talebinin yanı sıra genel anlamda;

  • Maddi tazminat
  • Manevi tazminat
  • Nafaka
  • Koruma tedbirleri
  • Müşterek konutun tahsisi
  • Velayet/Kişisel ilişki
  • Mal paylaşımı
  • Kişisel eşyaların iadesi-ziynet/takı/çeyiz eşyası

  talebinde bulunabilir/bu konularda dava açabilirsiniz.

   

  Boşanma davası tarafınız aleyhine açılmışsa, şartları mevcut ise karşı dava ya da yeni bir dava açarak, yukarıda bahsi geçen haklar talep edilebilecektir. Bu talepler açısından kanuni düzenlemeler çerçevesinde belirli süreler öngörülmüş olup, bu sürelerin geçirilmesi hak kaybı yaşanmasına sebep olabilecektir.

   

  Çoğu kişi, karşı tarafı sadece bir an önce hayatından çıkarmayı düşünmekte, “boşanayım yeter” diyerek, bir takım haklarından vazgeçmektedir. Belirli hakların talep edilmemesi ya da bu haklardan vazgeçilmesi de, haklarınızdan mahrum kalmanız anlamına gelebilecektir. Söz gelimi, tazminat hakkından vazgeçilmesi halinde bir daha boşanma davası sebebi ile maddi- manevi tazminat talep edilemeyecektir.

   

  Evliliğin boşanma sebebiyle sona ermesinden doğan dava hakları, boşanma hükmünün kesinleşmesinin üzerinden bir yıl geçmekle zamanaşımına uğramaktadır. Söz gelimi maddi ve manevi tazminat talepleri boşanma davasında ileri sürülmemişse, bu davada bu haklardan feragat edilmemiş olması şartıyla, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde bu talebe ilişkin dava açılmalıdır. Aksi takdirde maddi- manevi tazminat talep hakkı ortadan kalkacaktır.

   

  Yine aynı şekilde nafaka talebinde bulunurken, bu talebin

  • iştirak(çocuğun giderleri için istenen nafaka)nafakası,
  • yoksulluk(boşanma kararı ile yoksulluğa düşecek taraf için istenen nafaka)nafakası,
  • tedbir nafakası

  istemlerinden hangisi ya da hangilerini ihtiva eder şekilde olduğunun açıkça belirtilmesi gerekmektedir.

   

  Tedbir nafakası çocuk ya da ihtiyacı olan eş için istenebilecek olup, bu nafaka türü, nafaka belirlendikten sonra, mahkemenin asıl kararını verdiği tarihe kadar geçerli olacaktır. Eğer yoksulluk nafakası talep edilmemişse, bu talebe ilişkin boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde ayrıca dava açılmalıdır. Aksi takdirde bu hak ortadan kalkacaktır.

  (İştirak nafakası çocuklar açısından gündeme gelen bir nafaka türü olup, hakim talep olmasa da nafakaya hükmedebileceği gibi, çocuk 18 yaşına gelene kadar ve bazı hallerde 18 yaşından sonra da, nafaka talep edilebilecektir.)

   

  Ancak burada önem arz eden bir diğer husus da, boşanma davasından sonra açılacak maddi-manevi tazminat ve nafaka davaları için, taleple orantılı olarak, ayrıca ve çok daha yüksek masraflar yapılmak zorunda kalınacağıdır.

   

  Yukarıda belirtilen ek taleplerin bazıları boşanma davası açılmadan ileri sürülebileceği gibi, bazılarının boşanma davası sonuçlanmadan anlam kazanması mümkün değildir. Örneğin boşanma davası kesinleşmeden, mal paylaşımına ilişkin alınan bir karar uygulama imkanı bulamayacaktır. Boşanma davasının reddedilmesi de mümkün olup, hukuken boşanma kesin bir şekilde gerçekleşmediği takdirde evlilik birliği sona ermeyeceğinden, taraflar arasında mal paylaşımı yapılması da mümkün olmayacaktır.

   

  Aslen yukarıda bahsi geçen her bir davanın/talebin detaylı bir şekilde izah edilmesi gerekmekte olup, burada örnekleme mahiyetinde bir kaçına değinilmiştir.  

   

  İster çekişmeli ister anlaşmalı boşanma davası açılmış olsun, boşanmanın yanı sıra talep edebileceğiniz haklarınızı bilmek, haklarınızı eksiksiz almak ve hak kaybına uğramamak adına profesyonel bir destek almanın her zaman lehinize olacağını unutmayınız. 

   

  Sevgiyle kalın, kendinize iyi bakın.

   

Yorumlar

 • Av. Nilüfer Antepli
  Av. Nilüfer Antepli Gül Hanım, hayatın gerçekleri bunlar, kimse olsun istemez ama umulmadık bir anda herkesin başına gelebilir. Amaç bu yazıyı okuyanlarda bir farkındalık oluşması, hakların bilinmesi. Vakit ayırıp okuduğunuz ve yorumladığınız için teşekkür ederim.
  26 Ağustos 2019 -
 • PELİN ÖZKÖK
  PELİN ÖZKÖK Allah hiçbir aileye yaşatmasın, evlilik zor zanaat.
  3 Eylül 2019 -
 • Ayşe İpek
  Ayşe İpek Düşünmeden, kendi kendini, ilişkini gözden geçirmeden eksi ve artıları tartmadan boşanılmaması gerek bence. Her iki taraf in de zor bir durum.
  5 Eylül 2019 -
 • Av. Nilüfer Antepli
  Av. Nilüfer Antepli Çok zorlu bir süreç gerçekten, stres hat safhada oluyor. Karar da net olunsa da, yılların verdiği alışkanlıktan kopmak da zor geliyor. Enine boyuna çok iyi düşünülmeli, ancak birbirinin hayatının zindan edilmesi, şiddet vb. katlanılmaz...  daha fazla
  6 Eylül 2019