ÇOCUĞUN ADINI KİM BELİRLEMELİ?

 • ÇOCUĞUN ADINI KİM BELİRLEMELİ?

  Çocuğunuz doğdu, sağlıkla kucağınıza aldınız. Sıra geldi, nüfus kaydını yaptırmaya, çocuğunuzun adını belirten resmi kaydı oluşturmaya.

  Nüfus Hizmetleri Kanunu gereği, doğumdan itibaren 30 gün içinde, çocuğun herhangi bir nüfus müdürlüğüne bildirilmesi ve nüfusa tescili gerekmektedir. Bu görev ise, annenin doğum süreci gözetildiğinde, yüksek oranda baba tarafından yerine getirilmektedir.  

  Başvurunun ardından sıra geliyor, kimlik belgesini almaya, ancak bunun için yeniden nüfus müdürlüğüne gitmenize gerek yok. Çünkü yeni kimlik kartları, ev adresinizde posta memuru aracılığı ile teslim ediliyor. Kimliği almaya yetkili kişiler ise, anne ve baba. Ne kadar gurur verici bir tablo değil mi? Sizin yavrunuzun kimliği geliyor, kimliği anne veya babaya teslim.  “o güzel yavrunun annesi benim, babası benim” diye haykırmanın başka yolu.

   

  Tekrar başa dönelim…

  Çoğunluğumuz çocuğun adını, daha doğmadan kararlaştırıyoruz. Günümüzde anne ve baba alternatif isimler üzerinde değerlendirme yaparak, ortak irade ile çocuğun adını belirlemekte.

  Türk Medeni Kanunu’na göre de, çocuğun adını belirleme hakkı, anne ve babaya ait. Yani bu hak anne ve babanın birlikte kullanabileceği bir haktır.

  Anne-baba arasında, bu konuda bir anlaşmazlık çıkması halinde, her ikisi beraber ya da ayrı ayrı hakimin konuya müdahale etmesini isteyebilir.

  Aile hukukuna ilişkin anlaşmazlıkların büyük kısmında, başvuru halinde hakimin karar verme hakkı olmaktadır. Burada müdahale edilmesinde ve karar verilmesinde amaç, aile birliğinin korunmasıdır.

  Öncelik anne ve babanın ortak fikrinin alınmasıdır. Bu sağlanamazsa çocuğa, hem anne hem baba tarafından verilecek her iki ismin nüfusa kaydedilmesi şeklinde bir çözüm yolu da izlenebilecektir.

  En güzeli birbirinizin fikirlerini önemseyerek, ortak bir paydada buluşabilmektir. Bu arada çocuğunuza en fazla üç isim verebileceğinizi de unutmayın:)

  Sevgilerle,

  Av. Nilüfer ANTEPLİ

Yorumlar

 • ceren serhat
  ceren serhat Peki ya babanın o heyecanla karıştırıp yalnış isim yazdırması durumunda ne yapılmalı,düzelttirilebiliniyordur herhalde değilmi?
  23 Ekim 2019
 • Av. Nilüfer Antepli
  Av. Nilüfer Antepli Güzel bir heyecan. Belirli kriterler çerçevesinde Nüfus müdürlükleri tarafından, değişiklik yapılabiliyor. Ancak bunun için son günler olduğunu bilin. Onun dışında tek yol dava açmak olacaktır.
  23 Ekim 2019
 • Ayşe İpek
  Ayşe İpek Tabiiki Anne belirlemeli. 9 ay karnında o taşıyıp büyütüyor, kimse karışmamalı ve karıştırılmamalı
  14 Oca