ÇOCUKLAR İÇİN RİSK VARSA

 • ÇOCUKLAR İÇİN RİSK VARSA...

  Gündem maddesi "şırıngalı çikolata".

  Kantinciler, okul yönetimi "Gıda Yönetmeliği'ne uygun yiyecekler satılıyor. Dışarıdan gelmiş" diyor. İşin aslını yetkililer araştırsın. Biz olayın diğer boyutunu konuşalım.

  Okul kantin işletmeleri ihale usulü ile kiralanmakta olup, okul aile birliği bu ihalelere katılmaktadır. Kantinden elde edilen kira geliri, belirli kesintiler sonrası okulun gelirini oluşturmaktadır.

  Birlik gelirlerinin, eğitim öğretim giderleri ve ihtiyaç sahibi öğrencilerin zorunlu giderleri için harcanması esastır. . Sevgili Okul Aile Birliği üyeleri sizleri de bu yazımla göreve çağırıyorum.

  Öncelikle gelirlerin bu şekilde çocuklara faydalı olup olmadığını denetleyiniz lütfen, bunun yanı sıra bir önceki dönem kantini işletenler yeniden ihaleye katılacak ise bu kişilerin önceki sene çocuklara yaklaşımını çocuk sağlığı açısından raporunuzu ihale komisyonuna sunmaktan çekinmeyiniz.

  Sevgili veliler, okul aile birliği ile koordine bir şekilde kantin işletmesini fahri müfettiş olarak denetleyiniz. . Sadece kantinleri değil marketleri de denetleyiniz sayın ebeveynler.

  Sakıncalı bulunan/olabilecek ürünleri Gıda Bakanlığı'na, Sağlık Bakanlığı'na, Milli Eğitim Bakanlığı' na bildiriniz.

  Gerekli tedbirler alınmıyor, çocukların sağlığı tehlikeye giriyorsa, ciddi bir hak ihlali söz konusuysa savcılığa bildiriniz.

  Gerekirse CİMER'e başvuru yapınız.

  Ciddi ihlallerin varlığı halinde kantin/market işletme ruhsatının iptali dahi söz konusu olabilecektir. Ceza hukuku kapsamında suç teşkil edilen durumların varlığı halinde de, ilgililerin soruşturma/yargılama süreci başlayacaktır.

  Hak ihlallerinde mücadele etmek hepimizin görevidir. Ancak hak arama özgürlüğünün keyfiliği anlamında değildir elbet sözüm.

  Tedbirlerin alınması noktasında duyarlılık artmalı, toplum bilinci oluşmalıdır.

  Sevgiyle kalın,

  Av. Nilüfer ANTEPLİ

Yorumlar

 • Çocukla Ankara
  Çocukla Ankara Her anne/babanın bilmesi gereken bilgiler, teşekkür ederiz.
  3 Oca