TALASEMİYİ BİLMENİN ÖNEMİ

 • Ülkemizde evlilik öncesinde, nikah tarihi verilmesi için başvuru sahiplerinden kan testi yaptırması istenmektedir. Bu çoğu kişiye gereksiz bir ayrıntı olarak görünse de, burada amaç bazı hastalıkların var olup olmadığını tespit etmektir.
  .
  Talasemi de bu kan tahlili ile tespiti sağlanan hastalıklardan biridir. Talasemi genetik bir hastalık olup, evlenecek kişilerden birinde ya da her ikisinde bu hastalığın varlığı EVLİLİĞE ENGEL BİR DURUM DEĞİLDİR.

  .
  Nitekim bu hastalık eşlerin birbirine bulaştırabileceği türde değildir. Hastalık genetik olarak geçebileceğinden tarafların sağlıklı çocuklara sahip olabilmeleri ve hastalığı ve alınması gereken tedbirleri bilerek aile birliğinin sağlanması noktasında, hastalığın tarafların öğrenmesi önem arz etmektedir.


  Taraflar bu konuda bilgi sahibi olarak evlilik birliğini başlatacaktır. Hastalığın varlığı evlenme engeli olmasa da, tarafların çocuk sahibi olması noktasında bir takım sorumlulukları, tedavi sürecini beraberinde getireceğinden, bu bilinç ile atılacak adım aile birliğinin korunması açısından elzemdir.

  .

  Söz gelimi her iki taraf bu hastalığa sahipse, genellikle tüp bebek tedavisi ve kan ile ilgili tedavi metotları uygulanmaktadır. 

  Kan tahlilinin zorunlu olmadığı dönemde, bir çok çocuk ölümünün gerçekleşmiş olması, kadınların hamile kalamaması vb nedenlerle bir çok evlilik boşanma ile sona ermişken, günümüzde yapılan testler ve evlilikte gerçekleşen bilinçli tedaviler ile sağlıklı bireyler dünyaya gelirken, salt bu hastalık kaynaklı boşanma süreci de gündeme gelmemiştir. 

  .

  Bilinçli toplum, bilinçli birey...

  Sağlıklı toplum, sağlıklı birey...

  Sevgiyle kalın...

  Av. Nilüfer Antepli 

Yorumlar

 • Hakan Polat
  Hakan Polat Pandemi sürecinde de geçerli mi acaba bu tahlil?
  2 Tem -
 • Av. Nilüfer Antepli
  Av. Nilüfer Antepli Ayrı bir tahlil yapılmıyor bunun için. Alınan kan tahlininden analiz yapılıyor.sürekli olan bir inceleme
  2 Tem -